Зарядні станції, генератори, акумулятори: купуємо у фізособи зі ставкою ПДФО 5%
Фізособа, яка продає рухоме майно, має право сплатити з отриманого доходу ПФДО за ставкою 5%, а не 18%. Щоправда, не завжди, а за визначених умов. Та навіть якщо їх дотримали, маєте перепону — у ПК достатньо розмито окреслений перелік товарів, що їх оподатковують за пільговою ставкою. Зокрема, не зрозуміло, що належить до «інші види рухомого майна». Пошукаймо істину разом
Змоделюємо ситуацію: підприємство купує у фізособи (не ФОПа) зарядну станцію. У такому разі воно є податковим агентом. За якою ставкою платити ПДФО — 5% чи 18%? Фактично питання полягає в тому, чи можна вважати зарядну станцію рухомим майном і, відповідно, застосовувати пільгову ставку.
Насправді доволі поширена ситуація, оскільки наразі зарядні станції, генератори та акумулятори — це мастхев українських реалій. І природньо, що фізособи хочуть заощадити на податках. Покупець (юрособа чи ФОП) є податковим агентом, тож саме він ухвалює рішення про ставку оподаткування.
Що таке рухоме майно
У Податковому кодексі України (ПК) визначені лише правила оподаткування продажу рухомого майна, але він не містить визначення цього терміна. Натомість згадує про «майно», дефініцію якого пропонує шукати у Цивільному кодексі України (ЦК) (пп. 14.1.105 ПК).
За ЦК, рухомим майном є речі, що їх можна вільно переміщувати у просторі (ч. 2 ст. 181 ЦК). Натомість ПК відносить до об’єктів рухомого майна, зокрема:
- предмети антикваріату або витвори мистецтва;
- природне дорогоцінне каміння, дорогоцінні метали, прикраси з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння;
- будь-який транспортний засіб і приладдя до нього;
- інші види рухомого майна (пп. «б» п. 174.1 ПК).
Податківці у своїх консультаціях звертаються до пункту 3 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою КМУ від 10.09.2003 № 1440. У ньому наведене детальніше визначення «рухомого майна». А саме, рухоме майно — це матеріальні об’єкти, які можна переміщувати без заподіяння їм шкоди. До рухомого майна належить майно в матеріальній формі, що не є нерухомістю (ЗІР, категорія 103.22).
Коли діє пільгова ставка
Доходи фізособи-резидента, що вона отримала від продажу об’єктів рухомого майна протягом звітного (податкового) року, оподатковують ПДФО за ставкою 5% (п. 173.1 ПК). Натомість доходи фізосіб-нерезидентів оподатковують ПДФО за ставкою 18% (п. 173.6 ПК). Це загальне правило.
Є ще спеціальне правило. Воно стосується легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів. Якщо фізособа продає один із таких об’єктів рухомого майна один раз у звітному році, дохід не оподатковують (п. 173.2 ПК). У разі другого і подальших продажів ставка ПДФО дорівнює 5%.
Але потрібно дотримати умов:
- продавець — фізособа — резидент України;
- об’єктом продажу є легковий автомобіль, мотоцикл, мопед;
- об’єкт продають не частіше ніж один раз протягом звітного (податкового) року.
Про продаж авто, мопедів і мотоциклів тут детально не говоритимемо, адже це тема окремої розмови. Наразі у фокусі — інше рухоме майно.
Як визначити базу оподаткування
Під продажем розуміють будь-який перехід права власності на об’єкти рухомого майна, окрім їх успадкування і дарування (п. 173.8 ПК).
Продаж об’єктів рухомого майна, як правило, оформлюють договором купівлі-продажу. Його можна укласти у будь-якій формі, якщо вимоги до форми не встановлені законом.
ЦК не приписує нотаріально посвідчувати договір купівлі-продажу рухомого майна. Але сторони договору можуть про це домовитися. У такому разі договір вважають укладеним із моменту його нотаріального посвідчення (ч. 4 ст. 639 ЦК).
Базу оподаткування визначають виходячи із ціни, яку зазначили у договорі купівлі-продажу, але не нижчу за оціночну вартість згідно із законом (абз. 2 п. 173.1 ПК). Тобто щоб правильно визначити базу оподаткування, потрібно знати оціночну вартість об’єкта продажу. Ба більше, податківці взагалі вважають умову оцінки майна однією з обов’язкових, щоб застосувати пільгову ставку.
За роз’ясненнями фахівців (індивідуальні податкові консультації ДПС від 01.05.2024 № 2504/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК; від 13.01.2023 № 70/ІПК/99-00-24-03-03-09; від 04.03.2021 № 815/ІПК/99-00-04-03-03-06), правила статті 173 ПК і ставку ПДФО 5% застосовують за наявності:
- оцінки майна, яку провели відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 № 2658-III;
- нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу.
Якщо зазначених умов не дотримати, податківці наполягають, що доходи від продажу рухомого майна слід оподаткувати як інші доходи за ставкою 18%.
Якщо купуєте майно у фізособи-нерезидента, оподатковуйте його дохід ПДФО за ставкою 18% незалежно від виду рухомого майна і кількості продажів (п. 173.6 ПК).
Там, де ПДФО, там і військовий збір. Тому з доходу фізособи від продажу рухомого майна утримуйте військовий збір за ставкою 1,5%.
Попередьте продавця-фізособу про те
що сплатите йому суму коштів за мінусом податків (ПДФО та військового збору)
Суму, яку маєте сплатити фізособі, визначте за коефіцієтом, а його обчисліть за формулою:
100 ÷ (100 – Сп – Свз),
де Сп — ставка ПДФО;
Свз — ставка військового збору.
Тоді за вирахуванням ПДФО і військового збору нарахована сума дорівнюватиме сумі за договором купівлі-продажу, помноженій на коефіцієнт.
Сплатити податки — обов’язок покупця (юрособи чи ФОПа) як податкового агента (пп. 168.1.1 ПК). Але він їх сплачує не власним коштом, а утримує із суми доходу продавця-фізособи.
Податковий агент
сплачує податки за рахунок фізособи
ЄСВ на доходи від продажу рухомого майна не нараховуйте. Адже у цій ситуації фізособа не надає послуг і не виконує робіт, тому об’єкта нарахування ЄСВ немає.
Причому навіть якщо фізособа самотужки сплатила ПДФО та військовий збір, перш ніж нотаріально посвідчила договір купівлі-продажу, це не звільняє покупця як податкового агента від обов’язку утримати і сплати податок (ЗІР, категорія 103.07).
Якщо покупець бажає скористатися пільговою ставкою, оцініть, що вигідніше: нотаріально посвідчити договір купівлі-продажу, залучивши незалежного оцінювача, чи сплатити податок на ставкою 18%. Проводити оцінку майна доцільно, коли йдеться про вартісні купівлі.
ПДФО і військовий збір слід перерахувати до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу за єдиним платіжним документом (пп. 168.1.2 ПК). Якщо розраховуватися із фізособою-продавцем будете готівкою з каси підприємства, сплатіть ПДФО та військовий збір протягом трьох операційних днів після дня виплати (пп. 168.1.4 ПК).
Нагадаємо про готівкові обмеження, встановлені в Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148: одній фізособі (не підприємцеві) можна виплатити не більше ніж 50 тис. грн на день за одним або кількома платіжними документами.
Як заповнити Податковий розрахунок
Про доходи, що податковий агент нарахував та виплатив фізособі, він має відзвітувати. Для цього до органу контролю за місцем свого розташування має подати Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4. Зробіть це протягом 40 календарних днів після останнього календарного дня звітного кварталу. У Додатку 4ДФ Податкового розрахунку виплачений дохід від продажу рухомого майна показуйте з ознакою «105».
Якщо оціночну вартість майна не визначили й утримуєте ПДФО за ставкою 18%, у Додатку 4ДФ відобразіть виплату доходу з ознакою «127».
Показуємо у звітності придбання зарядної станції у фізособи
Підсумуємо. Коли зарядну станцію, генератор чи акумулятор купує юрособа або ФОП, вона як податковий агент має утримати ПДФО і військовий збір та подати Податковий розрахунок.
Податківці дозволяють застосовувати ставку ПДФО 5% за умови, що провели оцінка майна. Якщо ні — оподаткуйте дохід за ставкою ПДФО 18% як інші доходи.