Як показати у прибутковій декларації сплачений у Польщі податок на відсотки по депозиту в банку
СИТУАЦІЯ
Підприємство відкрило рахунок в злотих у Польщі та отримало на нього кошти за відвантажену продукцію від польських контрагентів. Кошти з цього рахунку перераховувало на свій рахунок в українському банку, після чого валютний контроль закрили. Проте кошти не одразу потрапили з іноземного валютного рахунку в український банк. Товариство клало ці кошти на депозит на один місяць та отримувало відсотки банку. Сума відсотків — 597,69 злотих. Банк утримав податок з відсотків — 120 злотих. Як у декларації з податку на прибуток відобразити суму утриманого податку? Чи потрібно подавати додаткову звітність?
РІШЕННЯ
Суму податку на прибуток, що сплатили за кордоном у сумі, яка не перевищує ту, що підлягає сплаті в Україні протягом такого періоду, відобразіть у рядку 16.1 додатка ЗП. Загальне значення із рядка 16 додатка ЗП перенесіть до рядка 16 ЗП декларації.
Дохід, отриманий із джерел за межами України, — це будь-який дохід, що отримали резиденти, у т. ч. від будь-яких видів їхньої діяльності за межами митної території України. До таких доходів відносять, зокрема відсотки, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів (пп. 14.1.55 Податкового кодексу України; ПК).
Об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами (пп. 134.1.1 ПК).
Суми податку на прибуток, який отримали з іноземних джерел, що сплатили за кордоном, зараховують під час сплати податку в Україні. При цьому зарахуванню підлягає сума податку, розрахована за правилами розділу ІІІ ПК.
Розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового/звітного періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні протягом такого періоду.
Не підлягають зарахуванню у зменшення податкових зобов’язань податки, сплачені в інших країнах:
- податок на капітал/майно та приріст капіталу;
- поштові податки;
- податки на реалізацію (продаж);
- інші непрямі податки незалежно від того, підпадають вони під категорію прибуткових податків чи оподатковуються іншими податками згідно із законодавством іноземних держав.
Якщо банк стягнув один із цих податків, зарахувати його сплату у зменшення податкових зобов’язань в Україні не вийде. Сплачений за кордоном податок зарахують за двох умов:
1) якщо надасте письмове підтвердження факту його сплати від органу контролю іншої держави;
2) за наявності чинного міжнародного договору України та Польщі про уникнення подвійного оподаткування доходів (пп. 141.4.7 ПК).
Якщо підприємство сплатило в іншій країні податок із прибутку, воно має перерахувати суму податку із цього прибутку за правилами, що встановив розділ ІІІ ПК. У рахунок зменшення українського податку на прибуток зможете зарахувати суму, яка не перевищує податок, що підлягав би сплаті в Україні із цього прибутку.
Наприклад, якщо в Польщі сплатили податок на прибуток в сумі 120 злотих (1050 грн), а в Україні ця сума була б 950 грн, то під час розрахунку податку на прибуток за звітний період в Україні підприємство зарахує у зменшення 950 грн.
Якщо ж сума податку в Україні виявиться більшою, наприклад, 1100 грн, то до сплати в бюджет буде 50 грн (1100 грн – 1050 грн).
Перераховуйте злоті у гривню за валютним курсом НБУ, що діяв на момент сплати податку.
Якщо згідно з нормами міжнародних договорів платник податку може зменшити суму податкового зобов’язання на суму податків, що сплатив за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у податковій декларації з податку на прибуток (далі — декларація).
Зменшення нарахованої суми податку проведіть у додатку ЗП, значення якого перенесіть до рядка 16 ЗП декларації.
Суму податку на прибуток, що сплатили за кордоном в сумі, яка не перевищує ту, що підлягає сплаті в Україні протягом такого періоду, відобразіть у рядку 16.1 додатка ЗП. Загальне значення із рядка 16 додатка ЗП перенесіть до рядка 16 ЗП декларації.
Залік податків, сплачених за кордоном, у рахунок податку в Україні є податковою пільгою. Код пільги 11020085 «Суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, що сплачені суб’єктами господарювання за кордоном, зараховуються під час сплати ними податку в Україні. При цьому зарахуванню підлягає сума податку, розрахована за правилами, встановленими цим розділом. Розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового (звітного) періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні таким платником податку протягом такого періоду…» згідно з Довідником № 120/2. Тому суму такої пільги відобразіть у додатку ПП до декларації.
Іншої звітності законодавство не передбачає.